CPA Danışmanlık
IATF 16949:2016


IATF Nedir?


Bize Danışın

IATF 16949:2016 Nedir?

IATF 16949:2016 Otomotiv Yönetim Sistemi Nedir?

IATF 16949 :2016 Otomotiv Sektöründe Kalite Yönetim Sistemi Standardı; otomotiv sektöründeki üretici ana kuruluşların ve bu kuruluşlara yedek parça üreten yan kuruluşların kalite sistemlerinin ortak bir anlayış içinde güvence altına alınmasını ve bu anlayışın süreklilik kazanmasını amaçlayan sistematik bir yaklaşımdır. IATF 16949 Teknik Spesifikasyonun amacı; hata önleme üzerinde duran ve temin zincirinde değişiklik ve kayıpları önleyen bir kalite yönetim sistemi geliştirmektir.

IATF 16949 belgesi otomotiv endüstrisinde uluslararası gereklilikleri yerine getirdiğinizi gösterir. Tedarikçi kalitesinde güven sağlar.

IATF 16949:2016 Belgesi Neden Alınır?

Otomotiv endüstrisi, üst düzey proses kalitesini, sürekli iyileştirmeyi ve yeniliğin gücünü temsil ettiğinden dolayı dünyanın her yerinde aynı kaliteyi koruyabilmek için standardizasyona ihtiyaç duyar. Dolayısıyla otomotiv endüstrisine hizmet eden tüm firmaların aynı kaliteyi yakalayabilmesi ve koruyabilmesi adına oluşturulan bu belge ile firmalar küresel piyasada onaylı olarak faaliyet gösterebilmektedir.

IATF 16949:2016 Uygulama Süreci

 • Mevcut durum analizi: Firmanın üretim yaptığı faaliyet konusu ile ilgili üretim hattının incelenmesi, üretim planına göre takip edilmesi gereken alanların kayıtların IATF 16949:2016 için yeterliliğinin kontrolü, personelin yeterlilik sertifikalarının kontrolü vs.  
 • Sistem Oluşum Planı: Firmanın IATF 16949:2016 belgelendirmesi için uygunsuzluk ortaya çıkarabilecek kısımların ve eksikliklerin belirlenmesi sonucunda sistem kurulumuna yönelik faaliyet planının oluşturulması.
 • Eğitim: Firma çalışanlarının IATF 16949:2016 sürecini daha iyi idrak edebilmesi ve gereklilikleri öğrenebilmesi adına IATF 16949:2016 Temel Eğitimi ve İç Denetçi Eğitimi alması gerekmektedir. Süreci yönetecek personellerin ve farklı bölümlerden birkaç kişinin İç Denetçi eğitimi alması önemlidir.
 • IATF 16949 için gerekli müşteri dosyalarının hazırlanması, PPAP-APQP raporlarının oluşturulması, FMEA-MSA raporları, İstatistiki Proses Kontrol(İPK), Risk Analizi ve Yönetiminin planlanması, 8D-Problem Çözme Teknikleri gibi  süreçlerin tam anlamıyla anlaşılması ve yönetilmesi amacıyla ihtiyaca göre eğitim planlaması yapılabilmektedir.
 • Üye kuruluşlara doğrudan üretim malzemeleri, ürün, hizmet veya son işlem (örneğin ısıl işlem, boyama ve kaplama) sağlayan tedarikçiler için uluslararası temel kalite sistem gereksinimleri konusunda bir fikir birliği geliştirmek. Bu gereksinimler, otomotiv endüstrisindeki diğer ilgili taraflar için de geçerli olacaktır.
 • Dünya çapında tutarlılığı sağlamak için ortak IATF üçüncü taraf kayıt planı için politikalar ve prosedürler geliştirmek.
 • Standart gerekliliklerini ve IATF kayıt şemasını desteklemek için uygun eğitimi sağlamak.
 • IATF hedeflerini desteklemek için uygun kuruluşlarla resmi ilişkiler kurmak.
 • İç Tetkiklerin Yapılması
 • Gözden Geçirme

NEDEN CPA?

CPA Danışmanlık Hizmetleri, yönetim sistemi standartlarının uygulamasını daha verimli kılmak üzere deneyimli ve uzman kadrosuyla eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermekte, aynı zamanda firma içi eğitim ve danışmanlık faaliyetlerinin içeriklerini ve aşamalarını kuruluşların ihtiyaçlarına göre yeniden düzenleme ve tasarlama esnekliğini gösterebilmesiyle öne çıkmaktadır. Verdiğimiz hizmetlerimizle, müşterilerimize özel çözümler üretip, çalıştığımız kurumların tüm yönetsel problemleriyle ayrıntılı olarak ilgilenirken tasarladığımız tüm uygulamaların içinde bizzat yer alıyoruz. Sağladığımız her katkının arkasında 16 yıllık tecrübemiz ve referanslarımız bulunmaktadır.

Kurumların doğma, büyüme, olgunluk ve küçülme gibi tüm evrelerinde rekabet gücünü artırmak, kaynak kullanımını geliştirmek, organizasyonun doğru ve istenilen şekilde çalışmasını sağlamak için önceden planlanmış ve detaylandırılmış çalışma programlarıyla hizmet veriyoruz. Periyodik raporlama sistemi ile çalışarak üst yönetimin sürekli bilgilendirilmesini sağlayıp, geri dönüş bilgilerini tespit ederek gerekli noktalara iletiyoruz. Çalıştığımız kurumların hedeflerinin doğru belirlenmesini sağlayarak, hedefe ulaşmak için ilerlenen yolda gerek çözüm önerileri, gerek uygulamalar, gerekse dokümantasyon çalışmaları ile yardımcı oluyoruz. Ulusal ve uluslararası gelişmeleri takip edip, bilgi aktarımında bulunmak da verdiğimiz diğer hizmetler arasında yer alıyor.


Belgelendirme ve Denetim Hizmetlerimiz

ISO, IATF, GOST-R, CE ve HELAL belgelendirmeleri konularında sunduğumuz hizmetleri görmek ister misiniz?


Tüm Hizmetlerimiz


Danışmanlık Hizmetlerimiz

Danışmanlık hizmetlerimizi inceleyin. Siz işinize odaklanın biz çözümler sunalım.


Tüm Danışmanlıklarımız


Bizimle İletişime Geçin

Aklınıza takılan soruları yanıtlamamızı ister misiniz?


İletişime Geçin

15
+

Yıllık Tecrübe

250
+

Mutlu Danışan

500
+

Eğitim Organizasyonu

Bizimle İletişime Geçin

İletişim formumuzu doldurup bize mesajınızı iletebilirsiniz.

Telefon:


+90 262 331 06 60

E-Mail:


info@cpadanismanlik.com.tr

Adres:

Tepecik Mahallesi Feridun Özbay Cad. Emrullah İş Hanı No:5 Kat:2 İzmit / Kocaeli / TÜRKİYE  “Her başarı, deneme kararıyla başlar.”

  John F. Kennedy

  “Eğer kendinize inanmazsanız kimse sizin yerinize bunu yapmaz.”

  Kobe Bryant