CPA Danışmanlık

GOST-R Nedir?

Rusya Federasyonu sınırları dâhilinde toptan ve perakende mal ticareti yapılan her mal için kalite sertifikası beyanı zorunluluğu vardır. Ürünlerin ve hizmetlerin kalite ve güvenliğini Gost, Gost-R standartlarına uygun olduğunu tasdik eden bir belgedir. Gost-R belgesi aynı anda Kalite Sertifikası, Güvenlik Sertifikası, Gümrük Sertifikası olarak da adlandırılır.

Rusya Federasyonu 01.10.2010 tarihinde aldığı karar doğrultusunda, Gost-R Kalite Sertifikası olmayan ürünlerin Rusya Gümrüklerinden geçişi tamamen durdurmuş olup, yine iç piyasada ilgili malın satışını yapmak için bu sertifika ön koşul olarak aranmaktadır. Gost-R Belgesi; Rusya Federasyonuna yapılan ihracatların resmiyet kazanması, ürünlerin gümrüklerden sorunsuz geçmesi, ürünlerin piyasada kalıcı olması, ülke içerisinde satış işlemlerinin yapılabilmesi, pazar payınızın artması ve rekabette bir adım öne geçmek için gereklidir. Gost-R Belgesi, GOSSTANDART ve bu kurumun akredite etmiş olduğu kurumlardan temin edilebilir.

Tek Seferlik (Parti Bazında) Sertifika: İthalatçı Rus firmasının bir sözleşme kapsamında yapmış olduğu mal alımlarında kullanılır. Sertifika üzerinde ithalatçı şirket, malın sınıflandırma pozisyon numaraları, ana sözleşme tarih ve numarası bilgileri yer alır. Bu tip sertifikalar, Rus alıcı şirket adına, yalnız bir sefer, miktarı ve cinsi sertifika üzerinde belirlenmiş ürünler için geçerlidir.

Seri Üretim Sertifikası (1 Yıllık): Uzman ziyareti yapılmadan sadece numune ve dokümanlarda 1 yıl süre için verilen sertifikadır. Bu sertifikalar seri üretim için verilir ve 3 yıllık sertifikalar ile aynı işlevi görür.

Seri Üretim Sertifikası (3 Yıllık): Uzman ziyareti yapılarak 3 yıllık süreyi kapsayan ve seri üretim için alınan sertifikadır.

Belgelendirme ve Denetim Hizmetlerimiz

ISO, IATF, GOST-R, CE ve HELAL belgelendirmeleri konularında sunduğumuz hizmetleri görmek ister misiniz?

Danışmanlık Hizmetlerimiz

Danışmanlık hizmetlerimizi inceleyin. Siz işinize odaklanın biz çözümler sunalım.

Bizimle İletişime Geçin

Aklınıza takılan soruları yanıtlamamızı ister misiniz?

15 +
Yıllık Tecrübe
250 +
Mutlu Danışan
500 +
Eğitim Organizasyonu

Bizimle İletişime Geçin

İletişim formumuzu doldurup bize mesajınızı iletebilirsiniz.

Adres:

Tepecik Mahallesi Feridun Özbay Cad. Emrullah İş Hanı No:5 Kat:2 İzmit / Kocaeli / TÜRKİYE

  "Her başarı, deneme kararıyla başlar."
  John F. Kennedy
  "Eğer kendinize inanmazsanız kimse sizin yerinize bunu yapmaz."
  Kobe Bryant
  "Fikirler kolaydır, uygulamak zordur."
  Guy KAWASAKI